Peer program pro lidi v nouzi

Při pomoci lidem bez domova chceme uplatňovat peer princip, který považujeme výbornou metodu a který se uplatňuje například při práci s duševně nemocnými, závislými nebo ohroženou mládeží. Jde hlavně o to, že se do pomoci potřebným zapojují lidé, kteří sami bezdomovectvím prošli a byli v situaci, kterou nikdo z pomáhajících pracovníků na vlastní kůži nezažil. S touto unikátní zkušeností se mohou stát důležitou součástí týmu, který má za cíl pomáhat lidem v nouzi. A také příběhy jejich úspěšné cesty z nouze ven mohou být pro ostatní důležitou motivací.

I proto přicházíme s nápadem PEER PROGRAMU PRO LIDI BEZ DOMOVA, chceme vytvořit pokud možno stabilní tým peerů, v programu by byli jak bývalí lidé bez domova, kteří se už z ulice dostali, tak ti, kteří se o to chtějí aktivně snažit. A pro všechny najít činnosti, které by jim kromě pocitu užitečnosti daly zázemí k hledání další cesty. Ideální nám připadá uplatnění takového peer programu v lokálních podmínkách některé městské části.


PROGRAM SE REALIZUJE S PODPOROU:

  • MAGISTRÁTU MĚSTA BRNA
  • ÚMČ BRNO-ŽIDENICE

To se nám daří V Brně-Židenicích, kde už přes rok funguje skupina lidí z ulice, kteří pracují hlavně na údržbě a úpravách veřejných prostranství. Sekáme přerostlou trávu, prořezáváme náletové dřeviny, likvidujeme černé skládky. A při tom všem se snažíme, aby tahle činnost našim klientům nepřinášela jenom finanční efekt, ale se skutečně dostávali z dlouhodobě nepříznivé situace. Během pracovního zapojení zjišťujeme do detailu jejich potřeby a problémy a pomáháme je řešit. Například pan Vlastík, který patří k nejšikovnějším členům našeho peer týmu, spával ve stanu poblíž brněnské spalovny, v zimě mu ale někdo ukradl spacák a ocitl se v kritické situaci. Podařilo se nám pro něj najít nocleh v azylovém domě a v současnosti se řeší přidělení sociálního bytu.

Jako motivační prvek pro vstup do peer programu pro lidi bez domova jsme zvolili nabídku pracovní činnosti menšího rozsahu (8–16 hod. týdně) s přiměřeným výdělkem. Podstatným prvkem této fáze je sociální asistence, která znamená, že pracovníci spolku s klientem navazují bližší kontakt, sledují jeho celkovou situaci, mapují jeho potřeby a pomáhají řešit případné problémy i mimo úzce vymezenou pracovní činnost.

Od ledna 2023 do současnosti prošlo pracovním programem dvanáct klientů, z nich se u pěti podařilo stabilizovat jejich sociální situaci: dva získali sociální byty, jeden z programu rychlého zabydlení spol. Renadi, dva přešli do bydlení městském azylovém domě a jeden klinet by měl sociální byt získat letos. Kromě toho tři účastníci s výraznými duševními problémy přešli do péče terénních pracovníků spol. Práh jižní Morava.


Nábor účastníků programu se uskutečňuje:

  • v ambulantních a pobytových službách pro lidi bez domova
  • v terénu

V prvním případě je výběr adeptů konzultován s pracovníky těchto služeb, vybraní klienti jsou pak oslovováni s nabídkou zařazení do programu. Po vstupním pohovoru se vyhodnocuje zařazení klienta do programu, který pak na základě vlastního rozhodnutí pak do něj vstupuje. V terénu jsou adepti programu opakovaně kontaktováni, mapuje se jejich situace a je s nimi rovněž veden vstupní pohovor, pak následuje vstup do programu. Pokud se takto oslovený klient rozhodne pro spolupráci, vstupuje programu.

Po zařazení do programu klient vstupuje do jeho pracovní části, je s ním uzavřena pracovní smlouva (DPČ) a vykonává práce organizované spolkem. Jde převážně o jednoduché manuální práce.

Přínosem pro klienta je:

  • přiměřený výdělek
  • sociální asistence pracovníka spolku při pracovní činnosti i mimo ni
  • smysluplný způsob trávení času
  • kontakt a vzájemná podpora účastníků programu - lidí v podobné situaci

Cíle:

  • stabilizovat situaci klienta
  • rozpoznat jeho specifické problémy
  • pomáhat mu při jejich řešení
  • připravovat klienta pro stabilní zaměstnání a standardní bydlení

Počítá se s náročností přechodu do pravidelného režimu pro účastníky programu a s tím, že se v důsledku toho mohou projevit jejich dlouhodobě neřešené problémy. Úkolem pracovníků spolku je v této fázi získat větší vhled situace klientů a vytvářet prostor pro hledání řešení.

Od ledna 2023 do současnosti prošlo pracovním programem dvanáct klientů, z nich se u pěti podařilo stabilizovat jejich sociální situaci: dva získali sociální byty, jeden z programu rychlého zabydlení spol. Renadi, dva přešli do bydlení městském azylovém domě a jeden klinet by měl sociální byt získat letos. Kromě toho tři účastníci s výraznými duševními problémy přešli do péče terénních pracovníků spol. Práh jižní Morava.